Test osobowości















Skąd w blogu Trening dla leniwych test psychologiczny?

No cóż przyznaję, że wynika to właśnie z mojej skłonności do lenistwa.

Nie do lenistwa bezwzględnego (czyli Kubusiowego nicnierobienia), ale do lenistwa świadomego.

Takiego dzięki któremu robi się to co warto i tyle, ile jest to konieczne (no cóż nie na darmo w wynikach mojego testu  jest sporo z „Kalifornijczyka”), a poznanie swojego profilu psychologicznego znacznie mi to ułatwia. Dokładniej znając siebie lepiej wiem co i jak robić.

Myślę, że i Tobie niezależnie od Twojej motywacji poznanie swojego profilu psychologicznego znacznie ułatwi życie.


Każdy z nas w różnych sytuacjach zachowuje się w określony sposób.  Jednak czasami czujemy się z tym lepiej, a kiedy indziej gorzej. Niektóre relacje z innym ludźmi są dla nas przyjemne, a inne kłopotliwe. To co robimy niekiedy przynosi nam satysfakcję, a czasami nie.

Przy czym każdy z nas tą samą sytuację odczuwa inaczej.

Czasami zastanawiamy się jaka jest tego przyczyna i co można zrobić żeby czuć większą satysfakcję z siebie, z relacji z otoczeniem, z wykonywanej pracy czy po prostu z życia.

Żeby móc odpowiedzieć na to przede wszystkim trzeba poznać siebie. Poznać to co wpływa na nasze życie, emocje, relacje z bliskimi i innymi ludźmi.

Jest to jednak jedna z najtrudniejszych rzeczy do zrobienia. Nie jesteśmy wobec siebie obiektywni i jest to całkowicie zrozumiałe, bo kierują nami emocje szczególnie silne gdy odnoszą się do nas samych.  Mają z tym problem nawet zawodowi psycholodzy.

Dlatego stworzono testy osobowości, dzięki którym możemy „od zewnątrz” spojrzeć na siebie.

Nie mówię oczywiście o testach w popularnych czasopismach typu: „odpowiedz na trzy pytania a powiemy ci kim jesteś”,  ale w pełni profesjonalne testy opracowane przez wybitnych psychologów.

Dzięki temu testowi możesz poznać swój pełen portret psychologiczny.

Będziesz wiedzieć dlaczego zachowujesz się tak a nie inaczej, dlaczego niektóre czynności wykonujesz lepiej, a inne gorzej, jakie są Twoje mocne, a jakie słabe strony.

Dowiesz się także co warto byłoby zmienić w sobie lub czego warto unikać by poprawić jakość swojego życia. Ten test pomoże Ci też w ułożeniu Twoich relacji z innymi ludźmi zarówno w domu jak i w pracy.

Niestety w tej chwili nie ma dostępu do testu, przygotuję nową wersję i udostępnię ją Wam.

Jak wypełnić test?

Na wypełnienie formularza odpowiedzi trzeba przeznaczyć od pół do jednej godziny.

Z całym szacunkiem dla wszystkich tych, którzy projektują łatwe i szybkie testy badania osobowości  – ujęcie wszystkich jej warstw jest procesem z natury skomplikowanym. Test osobowości jest prosty, tyle że nieco czasochłonny. Nie żałuj czasu na przemyślenie wszystkich stu siedmiu pytań i odpowiedz na nie możliwie dokładnie i uczciwie. Twój autoportret będzie na tyle prawdziwy, na ile prawdziwe były twoje odpowiedzi.

Pytania są bardzo osobiste, przeprowadzaj więc test na osobności i nie ujawniaj go. W trakcie wypełniania kwestionariusza nie konsultuj z nikim swych odpowiedzi (choć później możesz co bardziej interesujące pytania omówić z bliskimi).

Gdy wykreślisz już autoportret swojej osobowości, nie wahaj się pokazać go innym, a nawet porównywać rezultaty. Być może nie masz ochoty dzielić się z innymi ludźmi szczegółami swojego życia prywatnego, o które pyta kwestionariusz, ale sam profil osobowości jest czymś, z czego powinieneś być dumny. 
Jest jedyny w swoim rodzaju, jest niepowtarzalny, jest wiernym obrazem Twojej własnej osobowości.

Po wypełnieniu formularza w ankiecie i wykonaniu prostego działania matematycznego, dostaniesz na maila indywidualny link bezpośrednio do swojego testu. Możesz zacząć wypełniać odpowiedzi.

Na zakończenie otrzymasz wykres obrazujący główne aspekty twojej osobowości.
Zwróć uwagę na (dwa do czterech – zależy to od wyniku testu) dominujące czynniki twojego profilu osobowości oraz na te czynniki które prawie w nim nie występują.



Pierwsze obrazują dominujące cechy twojej psychiki, a drugie takie jakich Ci brakuje. Obydwie te informacje bardzo ułatwią Ci funkcjonowanie wśród innych ludzi.





Poniżej masz skrócony opis wszystkich podtypów osobowości.Na podstawie testu i tego materiału możesz poznać swój typ osobowości i określić swoje mocne i słabe strony.

Wszystko po to, abyś lepiej i łatwiej poruszał się w gąszczu relacji międzyludzkich, co przełoży się na zwiększenie poczucia szczęścia, a także na poziom zasobności Twojego portfela.

Typ Pewny Siebie

„Gwiazda”




Jednostki Pewne Siebie wybijają się z tłumu. To przywódcy, gwiazdy pierwszej wielkości; przykuwają uwagę tak w sferze publicznej, jak prywatnej. Gwiazdorskie cechy rodzą się z wysokiego mniemania o sobie, szacunku dla siebie, pewności siebie — wszystkie te wyrażenia zwrotne wskazują na wiarę i oddanie swoim celom. Ta mistyczna wiara w siebie w połączeniu z właściwą temu typowi ambicją potrafi nawet próżne rojenia zamienić w rzeczywistość.

Pewny Siebie typ osobowości jest jednym z dwóch najsilniej ukierunkowanych na cel spośród całej czternastki (tym drugim jest typ Władczy). Ludzie Pewni Siebie dokładnie wiedzą, czego chcą — i osiągają to. Wielu z nich przejawia charyzmę, dzięki której potrafią pociągnąć za sobą rzesze. Są ekstrawertyczni, nierzadko angażują się w politykę. Wiedzą, jak panować nad tłumem, jak dać mu motywację i jak mu przewodzić. Stań się jednym z ich świty, a nagroda cię nie minie.

Domieszka aspektu Pewnego Siebie przydaje determinacji innym aspektom osobowości. Przeciwdziała, na przykład Sumiennej skłonności do zbytniego marudzenia nad detalami i dostarcza paliwa śmiałym planom Awanturników. Popycha każdy z typów osobowości w stronę sukcesu. Pewnemu Siebie sukces przychodzi znacznie łatwiej niż wszystkim innym, z wyjątkiem Władczego.

Dziewięć cech charakterystycznych.

Oto dziewięć cech i sposobów zachowania kluczowych dla typu Pewnego Siebie. Osoba z silnym aspektem Pewnym Siebie będzie przejawiać więcej tych cech i z większą intensywnością niż osoba z mniejszą domieszką tego typu:

  1. Wysokie mniemanie o sobie. Ludzie Pewni Siebie wierzą w siebie i w swoje zdolności. Ani przez chwilę nie wątpią, że są jedyni w swoim rodzaju i że nie znaleźli się na tej planecie przez przypadek.
  2. Poczucie ważności. Spodziewają się, że w każdej sytuacji będą traktowani w sposób szczególny.
  3. Ambicja. Nie ukrywają swych ambicji ani możliwości.
  4. Talenty polityczne. Dla osiągnięcia swoich celów sprawnie wykorzystują siły i zdolności innych ludzi, dobrze sobie z nimi radzą.
  5. Potrzeba współzawodnictwa. Dobrze czują się w atmosferze konkurencji, uwielbiają wspinać się na sam szczyt hierarchii i pozostawać tam.
  6. Pozycja społeczna. Identyfikują się z ludźmi na wysokich stanowiskach i o dużym prestiżu.
  7. Fantazje o wielkości. Wyobrażają sobie siebie jako bohaterów, gwiazdy, czołowe postacie w swojej dziedzinie.
  8. Samoświadomość. Posiadają wnikliwą świadomość własnych myśli, doznań i stanu ducha.
  9. Poczucie godności. Z naturalną gracją przyjmują komplementy, pochwały oraz wyrazy podziwu. Mają poczucie, że się im to należy.


Typ Władczy.

„Przywódca Stada”.




Kto tu rządzi? Wiadomo — typ Władczy. Inni zaledwie aspirują do przywództwa, ludzie Władczy sięgają po nie instynktownie. Są urodzonymi liderami, jak najsilniejszy pies w stadzie. Ich typ osobowości jest silny, obdarzony naturalną mocą w większym stopniu niż wszystkie inne. Potrafią brać na siebie ogromną odpowiedzialność bez obawy przed klęską. Swobodnie sprawują władzę. Nigdy nie ustępują pola. Walczą z poczuciem wyższości mistrza.

To, w jaki sposób ci ludzie użyją swojej siły, której zawsze mają w nadmiarze, zależy od innych aspektów ich wzoru osobowości. W służbie wielkiej sprawy osoba Władcza może stać się wspaniałym przywódcą, zwłaszcza w sytuacji kryzysowej.

Sześć cech charakterystycznych.

Oto sześć cech kluczowych dla rozpoznania typu Władczego. Osoba o silnych tendencjach Władczych będzie wykazywała więcej z tych zachowań i z większą intensywnością niż osoba, w której osobowości ten aspekt jest mniej dominujący:

  1. Przywództwo. Ludzie Władczy biorą władzę w swoje ręce. Dobrze czują się w roli przywódcy obdarzonego autorytetem i odpowiedzialnością.
  2. Szacunek dla hierarchii. Najlepiej funkcjonują w ramach tradycyjnych struktur, gdzie każdy zna swoje miejsce, a zasady podporządkowania są jasno wyznaczone.
  3. Żelazna dyscyplina. Są niezwykle zdyscyplinowani i wszystkim, którzy im podlegają, również narzucają wyraźne reguły.
  4. Celowość w działaniu. Konsekwentnie dążą do swoich celów. Żeby je osiągnąć przybierają postawę praktyczną i pragmatyczną. Zrobią wszystko, co niezbędne.
  5. Odwaga. Nie sposób ich oskarżyć o tchórzliwość czy małoduszność. Śmiało i skutecznie działają w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach, strach nie jest dla nich hamulcem.
  6. Twardziele. Lubią akcję i przygodę. Są odporni fizycznie, często zajmują się sportem wyczynowym, zwłaszcza walkami sportowymi.

Typ Awanturniczy


„Poszukiwacz Przygód”



Do odważnych świat należy — oto hasło Awanturnika. Któż jeśli nie Poszukiwacze Przygód dokonuje wielkich kroków ludzkości — przepływa oceany, przełamuje barierę dźwięku, ląduje na Księżycu? Ludzie z tym typem osobowości mają odwagę podjąć wyzwania, przed którymi drży większość śmiertelników. Nie ograniczają ich takie jak nas lęki i troski. Żyją na ostrzu noża podważają wszelkie bariery i ograniczenia, ryzykują wszystko w fascynującej rozgrywce ze śmiercią. Bez ryzyka nie ma wygranej powiadają. Tak naprawdę to dla Awanturnika wygraną jest samo ryzyko.

Osiem cech charakterystycznych

Oto osiem cech kluczowych dla rozpoznania typu Awanturniczego. Osoba z silną tendencją Awanturniczą będzie wykazywała więcej z wymienionych niżej postaw i z większą intensywnością niż osoba w której osobowości aspekt ten jest mniej dominujący:

  1. Nonkonformizm. Poszukiwacze Przygód żyją w zgodzie ze swym wewnętrznym kodeksem wartości. Inni ludzie i normy społeczne nie mają na nich większego wpływu.
  2. Podejmowanie rękawicy. Do odważnych świat należy uwielbiają smak ryzyka i bez namysłu angażują się w niebezpieczne przedsięwzięcia.
  3. Niezależność. Nie martwią się za bardzo o innych uważają bowiem że każda istota ludzka powinna sama odpowiadać za siebie.
  4. Dar przekonywania. Awanturnicy to krasomówcy, mistrzowie w subtelnej sztuce zdobywania przyjaciół i wywierania wpływu.
  5. Niespokojny duch. Kochają ruch. Nie usiedzą na miejscu, coś ich pędzi w świat, do nowych odkryć, wciąż dalej i dalej. Nie dbają o posadę, radzą sobie dzięki swym talentom, pomysłowości i bystrości.
  6. Mały dzikus. W dzieciństwie i w okresie dojrzewania zdradzają skłonność do psot i chuligańskich wyskoków.
  7. Człowiek z żelaza. Są odważni, twardzi i wytrzymali fizycznie. Stawią czoło każdemu, kto ośmieli się z nimi zadrzeć.
  8. Niczego nie żałować. Awanturnicy żyją w teraźniejszości. Nie doznają poczucia winy z powodu tego, co było, ani lęku przed przyszłością. Życia doświadcza się t u i teraz.


Typ Wygodny.

„Kalifornijczyk”




Wolność bycia sobą — nikt nie odbierze tego prawa osobie o Wygodnym typie osobowości. Tacy ludzie podporządkowują się regułom gry, wypełniają swe obowiązki i dotrzymują zobowiązań. 
Ale kiedy mają czas wolny, nie pozwolą, by jakakolwiek osoba, instytucja czy nawet norma kulturowa przeszkodziła im w pogoni za osobistym szczęściem. W tym bowiem dla osoby Wygodnej zawiera się istota życia. Niektórzy odnajdują owo szczęście w poszukiwaniach twórczych, inni w lekturze dobrej książki. Nie tak ważny jest wybrany rodzaj rozrywki, jak samo prawo do niej. Gdy jest ono zagrożone, ci bezkonfliktowi zwykle ludzie energicznie stają w obronie fundamentalnej dla nich wolności „robienia swojego”.

Siedem cech charakterystycznych.

Oto siedem postaw i zachowań kluczowych dla rozpoznania typu Wygodnego. Osoba o silnych tendencjach Wygodnych będzie przejawiać więcej spośród nich i z większą intensywnością niż osoba, w której osobowości ten aspekt słabiej się zaznacza.

  1. Niezbywalne prawo. Ludzie o osobowości Wygodnej wierzą w swoje prawo do spędzania własnego czasu na własny sposób. Cenią wygodę, czas wolny i własną drogę do szczęścia i gotowi są ich bronić.
  2. Co za dużo, to niezdrowo. Gotowi są podporządkować się regułom gry. Robią dokładnie tyle, ile się od nich wymaga, i nic ponadto. Oczekują od innych poszanowania tej zasady.
  3. Prawo do oporu. Nie pozwalają się wykorzystywać. Bez skrępowania przeciwstawią się żądaniom idącym ich zdaniem za daleko lub przekraczającym ich zakres obowiązków.
  4.  Może jutro… Mają swobodny stosunek do czasu. Nie dają się opętać pilnym sprawom i wskazówkom zegara. Dla nich pośpiech to kłopot i zbędne zamieszanie. Pogodnie i optymistycznie zakładają, że to, co trzeba zrobić, jakoś w końcu się zrobi.
  5. Jestem w porządku. Nie są zapatrzeni w autorytety. Akceptują siebie i swój sposób życia.
  6. Wiara w koło fortuny. Uważają, że nie są gorsi od innych i zasługują na wszystkie dobre rzeczy, które niesie życie. Utrzymują, że to ślepy los często decyduje o tym komu się powiedzie, a komu nic.
  7. Mieszane uczucia. Temperament popycha ich do robienia wszystkiego po swojemu, ale jeśli mogliby przez to popaść w konflikt z ważnymi dla siebie osobami, przeżywają rozterkę. Choć pragną wolności, nie lubią narażać na ryzyko swych związków.


Typ Nie-zwyczajny

„Oryginał”




Ludzie Nie-zwyczajni są inni niż większość. To marzyciele, wizjonerzy, mistycy, poszukiwacze przeżyć duchowych. Kroczą w rytmie odmiennym od konwencjonalnych zwyczajów większości. Są prawdziwymi oryginałami i wyrastają ponad przeciętność: czasem jako ekscentrycy, czasem jako geniusze.

Sześć cech charakterystycznych.

Oto sześć cech kluczowych dla rozpoznania typu Nie-zwyczajnego. Osoba z silną tendencją tego rodzaju będzie wykazywała więcej tych zachowań i z większą intensywnością niż osoba, w której osobowości typ ten jest mniej dominujący.
  1. Życie wewnętrzne. Ludzie Nie-zwyczajni trzymają się własnych odczuć i przekonań, bez względu na to, czy inni rozumieją i akceptują ich specyficzny światopogląd i podejście do życia.
  2. Własny świat. Są niezależni i zamknięci w sobie, nie odczuwają silnej potrzeby bliskich związków.
  3. Wszystko po swojemu. Są niewrażliwa na konwenanse, sami stwarzają sobie oryginalny, niezwykły, często ekscentryczny styl życia.
  4. Wyższa rzeczywistość. Są otwarci na wszystko, interesują się okultyzmem i zjawiskami paranormalnymi.
  5. Skłonności metafizyczne. Pociąga ich myśl abstrakcyjna i spekulatywna.
  6. Oczy zawsze otwarte. Choć są skupieni na sobie i podążają za głosem swego serca i rozumu, potrafią obserwować innych ludzi i są szczególnie wrażliwi na to, jak inni na nich reagują.

Typ Zmienny Emocjonalnie.

„Ogień i Lód”




Dla ludzi z osobowością typu Zmiennego Emocjonalnie życie to szalona jazda kolejką górską z wesołego miasteczka, do której koniecznie chcieliby zabrać wszystkich. Każdy ich oddech jest przesycony intensywnością uczuć, na szczycie czy w dolinie. Ludzie Zmienni łakną przeżyć, rzucają się więc w nową miłość lub nowy styl życia na oślep, bez oglądania się wstecz. Żaden inny typ, nawet Dramatyczny, nie jest tak żarliwy w swoim pragnieniu, by stanowić jedno z życiem i ludźmi. I żaden też nie potrafi tak dobrze znosić zmiennej pogody uczuciowej, którą niesie ten gorączkowy sposób życia.

Siedem cech charakterystycznych.

Oto siedem cech kluczowych dla rozpoznania typu Zmiennego. Osoba z silnym aspektem Zmiennym będzie wykazywać więcej z niżej wymienionych zachowań i z większą intensywnością niż osoba, w której osobowości aspekt ten jest mniej widoczny.

  1. Romantyczne przywiązanie. Ludzie Zmienni muszą zawsze być głęboko zaangażowani w romantyczny związek.
  2. Intensywność. W każdym związku są namiętni i skoncentrowani. Między nimi i innymi ludźmi nie ma spraw błahych, niczego nie traktują lekko.
  3. Serce na wierzchu. Okazują swoje emocje. Są wrażliwi i uczuciowi. Wkładają serce we wszystko, co robią.
  4. Bez cugli. Są niepohamowani, spontaniczni, kochają dobrą zabawę i nie boją się ryzyka. 
  5. Aktywność. Energia to cecha charakterystyczna typu Zmiennego. Tacy ludzie są żywotni, twórczy, wiecznie zajęci, pełni inicjatywy i potrafią pociągnąć za sobą innych.
  6. Otwarty umysł. Są ciekawi świata i mają bogatą wyobraźnię. Lubią próbować nowej roli, wchodzić w odmienne kultury i systemy wartości, podążać nowymi ścieżkami.
  7. Inna świadomość. Mają dar dystansowania się od rzeczywistości, kiedy staje się zbyt twarda i bolesna.



Typ Dramatyczny

"Primadonna"




Typ Dramatyczny to przede wszystkim serce. Ludzie o tym typie osobowości mają wielki dar przeżywania emocji, dzięki któremu ubarwiają życie wszystkich wokół siebie. Jeżeli są obdarzeni jakimś talentem, potrafią przetworzyć ludzkie uczucia w najwyższe formy sztuki. W życiu codziennym ich dowcip, uśmiech, poczucie piękna, fantazja i zmysłowość potrafią tchnąć ducha w całą gromadę skrępowanych, nie znających się ludzi. Dla osoby, którą cechuje ten bardzo rozpowszechniony typ osobowości, cały świat jest sceną. Życie nie bywa dla niej nieciekawe i nudne — a już na pewno nie dla jej otoczenia. Wokół osób Dramatycznych unosi się atmosfera ekscytacji; w ich życiu ciągle coś się dzieje.

Siedem cech charakterystycznych.


Oto siedem cech kluczowych dla rozpoznania typu Dramatycznego. Osoba z silnym aspektem Dramatycznym będzie przejawiała wymienione niżej zachowania częściej i z większą intensywnością niż osoba, u której typ ten jest słabiej zarysowany.
  1. Emocjonalność. Ludzie Dramatyczni żyją w świecie emocji. Przede wszystkim odczuwają. Łatwo uzewnętrzniają emocje i zachowują się w sposób afektowany. Na wydarzenia życiowe reagują emfatycznie i potrafią szybko zmieniać nastroje.
  2. Barwność. Są witalni i łakomi życia. Mają bogatą wyobraźnię, opowiadają zajmujące historie, pociągają ich romanse i melodramaty.
  3. Potrzeba przyciągania uwagi. Osoby Dramatyczne lubią być dostrzegane. Często bywają ośrodkiem zainteresowania i rozkwitają w sytuacji, gdy wszystkie oczy skierowane są na nie.
  4. Dbałość o wygląd. Wiele uwagi poświęcają swojemu wyglądowi, interesują się strojami, stylami i modą.
  5. Urok seksualny. Z ich wyglądu i zachowania widać, że cieszą się swoją seksualnością. Są czarującymi uwodzicielami.
  6. Łatwość zaangażowania. Ufają innym, potrafią więc bardzo szybko zaangażować się w nowy związek.
  7. Entuzjazm. Ludzie o Dramatycznym typie osobowości ochoczo podchwytują nowe idee i są podatni na sugestie.



Typ Oddany.

„Wierna Żona”





Osoby Oddane charakteryzują się troską o innych: to ona nadaje sens ich życiu. Nie znajdziecie ludzi bardziej kochających, troskliwych, dbałych o wasze potrzeby i uczucia. Jednostka Oddana jest w swej najlepszej odmianie lojalnym, zawsze pomocnym i rozważnym „członkiem drużyny” — czy drużyną tą będzie małżeństwo, rodzina, linia produkcyjna, wydział w biurze, organizacja religijna lub charytatywna, czy jednostka wojskowa. Utożsamia swe potrzeby z potrzebami grupy bądź jej lidera; jej szczęściem jest spełniać pragnienia innych. Osoba Oddana to ktoś, kto mówi ci: „Jestem szczęśliwy, jeżeli ty jesteś szczęśliwa” — i naprawdę tak myśli.Typ Oddany występuje w naszym społeczeństwie dosyć często wśród osób obu płci. Tradycyjne wychowanie kształtowało i popierało tego rodzaju altruistyczną osobowość głównie u kobiet. Oddana żona o czułym sercu, która żyje sprawami swego męża i zdaje się na niego w najważniejszych decyzjach, a sama poświęca się ognisku domowemu — taki utarł się ideał. Dziś, kiedy zmienia się rozumienie społecznej roli kobiet, te z nich, u których dominuje Oddany typ osobowości, mogą mieć opory przed ujawnianiem swych cech. Wobec silnej kulturowej presji na niezależność kobiet zarówno w domu, jak i poza nim, Oddane panie mogą wstydzić się swej chęci uszczęśliwiania innych. W tym samym czasie, gdy kobiety te wojują ze swoimi wzorami osobowości, coraz więcej mężczyzn znajduje przyjemność w uleganiu domatorskim i opiekuńczym skłonnościom, charakterystycznym dla osób Oddanych. Jak się przekonamy, ten typ może przejawiać się na wiele sposobów w różnych osobowościach, męskich i żeńskich, tradycyjnych i niekonwencjonalnych.

Oto siedem cech kluczowych przy rozpoznawaniu typu Oddanego.

Osoba z silną tendencją Oddania będzie częściej i z większą intensywnością przejawiać te zachowania niż ludzie z niniejszą domieszką tego typu.

  1. Zaangażowanie. Ludzie Oddani bardzo silnie angażują się w związki. Ich trwałość jest dla nich najwyższą wartością. Szanują instytucję małżeństwa, ale także związki nieoficjalne, nie szczędzą wysiłku by je utrzymać.
  2. Towarzyskość. Wolą towarzystwo jednej lub większej liczby osób od samotności.
  3. Zamiłowanie do pracy zespołowej. Częściej podążają za kimś niż sami przewodzą. Lubią współpracę/ szanują autorytety i instytucje. Bez oporów zdają się na innych i przyjmują polecenia.
  4. Pokora. Podejmując decyzję wolą odwołać się do opinii innych i skorzystać z ich rad.
  5. Dążenie do harmonii. Troszczą się by między sobą a bliskimi budować dobre uczucia. Są uprzejmi/ zgodni i pełni taktu.
  6. Spolegliwość. Liczą się z innymi ludźmi i lubią sprawiać im przyjemność. W interesie ważnych dla siebie osób są gotowi znosić niewygody.
  7. Potrzeba przywiązania. Związki to dla nich sens życia. Jeżeli stracą najbliższ osobę wokół której koncentrowały się ich myśli i czyny potrafią zawrzeć nowe równie silne więzy z kimś innym.

Typ Ofiarny.

„"Altruista”




Życie jest służbą, miłość jest ofiarą. Oto dwa aksjomaty ludzi, których osobowość jest typu Ofiarnego. Uważają, że ich potrzeby mogą zaczekać, aż wszyscy inni zostaną zaspokojeni. Składając siebie w ofierze zyskują spokój, bezpieczeństwo i pewność swego miejsca w porządku świata. W najlepszym i najszlachetniejszym wydaniu jest to typ pełen bezinteresowności i wielkoduszności, materiał na świętych i przykładnych obywateli.

Siedem cech charakterystycznych.

Oto siedem cech kluczowych dla rozpoznania typu Ofiarnego. Osoba z silnym aspektem Ofiarnym będzie wykazywała więcej z wymienionych niżej zachowań i z większą intensywnością niż osoba, w której osobowości aspekt ten jest mniej dominujący.

  1. Wspaniałomyślność. Jeżeli jesteś w potrzebie, osoba Ofiarna odda ci ostatnią koszulę. Nie będzie czekać, aż poprosisz.
  2. W służbie bliźniego. Dyrektywą naczelną Altruistów jest: być użytecznym. Z szacunku dla innych rezygnują z własnych ambicji i współzawodnictwa. Zadowala ich druga pozycja, a nawet ostatnia.
  3.  Uważność. Ludzie Ofiarni odnoszą się do innych z wielkimi względami. Są uczciwi i godni zaufania.
  4. Tolerancja. Są nieskorzy do osądzania i pobłażliwi wobec cudzych słabości. Nigdy nie czynią nikomu wyrzutów. Pozostaną ci wierni na dobre i na złe.
  5. Pokora. Obce im są zarozumiałość i duma, nie lubią robić wokół siebie hałasu. Nie pragną być ośrodkiem uwagi i źle się czują w świetle reflektorów.
  6. Wytrzymałość. Potrafią wytrwale znosić cierpienie. Wolą sami dźwigać swój krzyż. Mają wiele cierpliwości i odporności na niewygody.
  7. Prostoduszność. Są naiwni i niewinni. Nie zdają sobie sprawy z wielkiego wpływu, jaki często wywierają na innych. Nie podejrzewają nigdy skrytych lub pokrętnych intencji u ludzi, którym tak wiele dają.

Typ Wrażliwy.

„Domator”.




Ludzie Wrażliwi czują się mocni tylko we własnym, małym świecie wśród osób dobrze sobie znanych. Dla kogoś z tym rozpowszechnionym typem osobowości swojskość oznacza komfort psychiczny, zadowolenie i inspirację. Domatorzy, choć unikają licznego towarzystwa i nie łakną sławy, mogą zyskać rozgłos dzięki swym twórczym talentom. W bezpiecznym emocjonalnie środowisku, wśród nielicznych, najbliższych przyjaciół i członków rodziny, ich wyobraźnia i duch odkrywczy nie znają granic. W świecie swych myśli, uczuć i fantazji odnajdują wolność.

Sześć cech charakterystycznych.

Oto sześć kluczowych cech typu Wrażliwego. Osoba z silną tendencją do Wrażliwości będzie wykazywała większą liczbę wymienionych niżej zachowań i z większą intensywnością niż osoba, w której osobowości typ ten jest mniej dominujący.

  1. Zamiłowanie do swojskości. Jednostki Wrażliwe wolą to, co znane, od tego, co nieznane. Dobrze się czują ze swymi nawykami i rutynowymi czynnościami, a nawet potrafią czerpać z nich natchnienie.
  2. Wrażliwość na opinię. Bardzo troszczą się o to, co myślą o nich inni ludzie.
  3. Rozwaga. W kontaktach z ludźmi zachowują się rozważnie i dyskretnie. Nie wydają pochopnych sądów i nie angażują się, dopóki się nie upewnią, co jest słuszne.
  4. Uprzejma rezerwa. W towarzystwie starają się zachowywać grzecznie, ale powściągliwie.
  5. Potrzeba wyraźnych ram. Zarówno w pracy zawodowej, jak i w kontaktach towarzyskich funkcjonują najlepiej, występując w dobrze określonej roli: gdy dokładnie wiedzą, czego się od nich oczekuje, jak powinni się zachować i co mówić.
  6. Zamkniecie w sobie. Ludzie Wrażliwi nie są skorzy do dzielenia się swymi najgłębszymi myślami i uczuciami, nawet z osobami najbliższymi.

Typ Czujny

„Tropiciel”




Nic nie umyka uwagi ludzi o Czujnym typie osobowości. Mają oni wyjątkowo silną świadomość swego otoczenia. Wiecznie „walczą o życie”. Anteny ich zmysłów stale łowią napływające z zewnątrz sygnały, natychmiast alarmując, gdy wykryją jakąś nieadekwatność, zgrzyt, dysonans czy zagrożenie, zwłaszcza w kontaktach z innymi ludźmi. Osoby Czujne mają pod tym względem nadzwyczajny słuch. Natychmiast wyczuwają podwójne komunikaty, ukryte motywacje, uniki, dwuznaczność i najdrobniejsze nawet zniekształcenia prawdy, które uszłyby uwagi mniej wytrawnych obserwatorów. Tak ukierunkowana osoba Czujna w naturalny sposób przyjmuje, zarówno w życiu prywatnym, jak i publicznym, rolę krytyka obyczajów, strażnika moralności, ombudsmana i krzyżowca — zawsze gotowa do walki z wypaczeniami, które zatruwają ludzkie sprawy, a zwłaszcza z nadużyciami władzy.

Sześć cech charakterystycznych.

Oto sześć kluczowych cech i postaw charakterystycznych dla typu Czujnego. Osoba z silną tendencją do Czujności będzie wykazywać większą liczbę tych zachowań i z większą intensywnością niż ktoś, w kogo osobowości typ ten jest mniej dominujący.

  1. Autonomia. Ludzie Czujni są wybitnie niezależni. Liczą się tylko z własną opinią, nie oczekują od nikogo wsparcia ani rady, łatwo podejmują decyzje i potrafią się o siebie zatroszczyć.
  2. Ostrożność. W stosunkach z ludźmi zachowują się ostrożnie. Dobrze prześwietlą kandydata na partnera przed zawarciem związku.
  3. Spostrzegawczość. Są dobrymi słuchaczami, z uchem wyczulonym na subtelności tonu i różne poziomy komunikatów.
  4. Samoobrona. Nie są strachliwi, nie zawahają się stawić czoła przeciwnościom, zwłaszcza gdy zostaną zaatakowani.
  5. Wrażliwość na krytykę. Przyjmują krytykę bardzo serio, nie doznając przy tym uczucia zagrożenia.
  6. Wierność. Bardzo wysoko cenią sobie wierność i lojalność. Nigdy nie uważają, by im się po prostu należały, i wiele uczynią, by na nie zasłużyć.

Typ Samotniczy.

„Pustelnik”




Samotnicy nie potrzebują nikogo oprócz samych siebie. Nie porusza ich podekscytowany tłum, wolni są od chęci przypodobania się i wywierania wrażenia. Nie widać u nich zaangażowania i emocji, które zżerają tylu innych ludzi. Ten niedostatek uczuć i intymności wynagradza im jasność widzenia. Jako antropolodzy, przyrodnicy, matematycy, fizycy, filmowcy, pisarze czy poeci zdolni są odkryć i zarejestrować te strony naszej egzystencji, na które tak często czynią nas ślepymi namiętności.

Sześć cech charakterystycznych.

Oto sześć cech kluczowych dla rozpoznania typu Samotniczego. Osoba z silną tendencją Samotniczą będzie wykazywać więcej z wymienionych niżej zachowań i z większą intensywnością niż osoba, w której osobowości ten aspekt jest słabiej zaznaczony.

  1. Na uboczu. Ludzie z Samotniczym typem osobowości mają niewielkie potrzeby towarzyskie i najlepiej czują się w samotności.
  2. Niezależność. Są samowystarczalni i nie potrzebują związków z innymi, by cieszyć się swymi przeżyciami i dawać sobie radę w życiu.
  3. Zimna krew. Są zrównoważeni, spokojni, beznamiętni, niewzruszeni, wolni od sentymentów.
  4. Stoicyzm. Wydają się równie obojętni na ból i na przyjemność.
  5. Powściągliwość seksualna. Nie rządzą nimi namiętności erotyczne. Choć umieją cieszyć się seksem, nie cierpią z powodu jego braku.
  6. Realizm. Nie działają na nich ani pochwały, ani krytyka. Potrafią samodzielnie oceniać swe postępowanie.

Typ Sumienny.

„Perfekcjonista”




To prawdziwy kręgosłup społeczeństwa. Ludzie z przewagą aspektu Sumiennego mają silne zasady moralne oraz poczucie absolutnej pewności; nie spoczną, dopóki wszystko nie będzie tak, jak należy. Są lojalni wobec swoich rodzin wobec spraw, w które się angażują i wobec swoich przełożonych. Ciężka praca to znak szczególny tego typu osobowości: ludzie Sumienni stworzeni są do osiągnięć. Żaden wybitny lekarz, prawnik, uczony czy biznesmen nie mógłby zajść tak wysoko, gdyby w jego wzorze osobowości Sumienność nie stanowiła lwiej części. To samo dotyczy komputerowego maniaka, sprawnej gospodyni domowej, księgowego, wzorowego studenta czy rewelacyjnej sekretarki — w ogóle każdego, kto chce dojść do czegoś ciężką pracą.

Ideał człowieka Sumiennego kwitnie w kulturze Zachodu, w której zakorzeniła się etyka pracy. Cechy osoby Sumiennej — ciężka praca, rzetelność, konwencjonalność — mogą nawet przyczynić się do długowieczności. Występuje pospolicie i w wielu odmianach, a zatem może stanowić zasadniczą składową wielu różnych profilów osobowości. W istocie w społeczeństwach Zachodu tak szeroki zakres zachowań Sumiennych przyjmuje się za normę, a nawet za coś godnego podziwu, że trudno przeprowadzić linię rozgraniczenia pomiędzy Sumiennym typem osobowości a jego skrajnością — zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym. Co powinniśmy powiedzieć o osobie, która zawsze zabiera z sobą na wakacje teczkę szczelnie wypełnioną biurowymi dokumentami? Czy jest ona pracoholikiem niezdolnym do odpoczynku, którego z pewnością czeka wczesny zawał serca? Czy też może jest to osoba, która kocha pracę, którą wyzwania pobudzają do życia i którą czeka wielka kariera? Wszystko zależy od tego, czy Sumienność wzbogaca sześć kluczowych sfer życia tej osoby, czy też raczej dominuje nad nimi i je wypacza.

Osiem cech charakterystycznych.


Oto osiem cech i sposobów zachowania wskazujących na obecność aspektu Sumiennego w osobowości. Osoba o silnych tendencjach Sumiennych będzie częściej przejawiać poniższe zachowania i z większą intensywnością niż osoba, w której osobowości typ ten jest słabiej zaznaczony.

  1. Ciężka praca. Osoba Sumienna jest oddana pracy, pracuje niezwykle ciężko i jest zdolna do intensywnego, celowego wysiłku.
  2. To co należy. Być Perfekcjonistą znaczy być człowiekiem sumienia, silnych zasad i zdecydowanych ocen moralnych, który nie rzuca słów na wiatr w żadnej sprawie. Osoba Sumienna zawsze robi to, co należy.
  3. Tak jak trzeba. Wszystko musi być zrobione „tak jak trzeba” i osoba Sumienna zawsze dokładnie wie, co to znaczy — czy chodzi o zachowanie równowagi finansowej, realizację planów kierownictwa, czy też o ułożenie brudnych naczyń w zmywarce.
  4. Perfekcjonizm. Osoba Sumienna lubi, kiedy każde zadanie i projekt są zapięte na ostatni guzik, wolne od najmniejszych nawet niedociągnięć.
  5. Upór. Perfekcjoniści trzymają się swoich przekonań i poglądów. Sprzeciw najczęściej tylko wzmacnia ich upór i determinację.
  6. Porządek i umiłowanie szczegółu. Ludzie Sumienni lubią, kiedy wokół nich panuje porządek i schludność. Są dobrymi organizatorami, wyżywają się w sporządzaniu list i katalogów. Nie ma dla nich sprawy zbyt drobnej, by się nią zajmować.
  7. Ostrożność. Perfekcjoniści są oszczędni, uważni i ostrożni we wszystkich dziedzinach życia; niezdolni do beztroskiej utraty samokontroli/ nie oddają się dzikim ekscesom.
  8. Przywiązanie do rzeczy. Osoba Sumienna często jest „chomikiem”; gromadzi różne przedmioty, jest niezdolna do wyrzucenia rzeczy, która była kiedyś przydatna lub mogłaby przydać się w przyszłości.

Typ Poważny

„Realista”




Ludzie Poważni nie żywią żadnych złudzeń. Nie sięgają po gwiazdkę z nieba, nie mówią hop, zanim nie przeskoczą, nie noszą różowych okularów i nie traktują życia jak wiecznego święta. Nawet, kiedy sprawy nie przedstawiają się wesoło, oni widzą je dokładnie takimi, jakie są. Współczesna kultura faworyzuje jednostki, które „myślą pozytywnie”, wszędzie dostrzegają jasne strony i nieustannie pracują nad sobą. Osoba o typie Poważnym niezbyt pasuje do tego obrazu. Ale ludziom Poważnym nie zależy na popularności.

Co Realista traci, nie bujając w obłokach, to zyskuje dzięki swej umiejętności znoszenia wszystkiego, co najgorsze. Żaden inny typ osobowości nie okazuje się tak wytrzymały, kiedy ciemne chmury gromadzą się nad ziemią. Jest trzeźwy, przyziemny i praktyczny, jego siła pomoże każdemu przetrwać ciężkie chwile. Jak kilka innych typów, potrafi zajść daleko małymi krokami.

Siedem cech charakterystycznych.

  1. Powaga. Ludzie z Poważnym typem osobowości zawsze zachowują trzeźwość umysłu. Są solenni i nieskorzy do ekspresji uczuciowej.
  2. Bezpretensjonalność. Realistycznie oceniają swoje możliwości i są świadomi swoich ograniczeń. Obca jest im próżność i pycha.
  3. Poczucie odpowiedzialności. Są gotowi odpowiadać za swoje postępowanie. Nie tuszują swoich błędów, by uciec od ich konsekwencji.
  4. Rozwaga. Zwykli wszystko rozważać, analizować i oceniać. Zanim coś uczynią, zawsze zważą wszystkie za i przeciw.
  5. Brak złudzeń. Krytycznie patrzą na bliźnich. Oceniają innych równie bezwzględnie jak samych siebie.
  6. Żadnych niespodzianek. Przewidują możliwe trudności, kiedy więc dochodzi do najgorszego, są przygotowani.
  7. Wrażliwość sumienia. Ogromnie cierpią, kiedy uświadomią sobie, że zachowali się bezmyślnie lub nietaktownie.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz